Фільонки дерев'яних міжкімнатних дверей

Їх переваги і недоліки
Як відомо, за способом виготовлення міжкімнатні дерев'яні двері можна розділити на

  • щитові і
  • фільончасті.

Ті й інші мають обрамляючу раму (обв'язку) і наповнювач. Рамою в таких дверях є поперечні (царги) і поздовжні (царги або ж стоєві) бруски з монолітного натурального дерева.
Для полегшення щитових дверей іноді заповнення (наповнювач) роблять стільниковим, тобто порожнистим. Однак, для їх зміцнення, заповнення роблять з дощок натурального дерева, плит МДФ або ДСП. Такі двері бувають досить міцними і можуть бути встановлені на вході в приміщення.
Практично всі фільончасті двері також мають в своєму складі обв'язку і середники, що ділять дверне полотно на частини, а в якості заповнення – фільонки, тобто вставки з дерева чи іншого матеріалу. По своїй міцності фільончасті двері не поступаються щитовим, легші від них, а по звуко та теплоізоляції, красі і дизайну виконання значно їх випереджають. Відрізняються такі двері між собою перш за все кількістю і формою фільонок. Фільонки можуть мати різну конфігурацію, але виготовляються вони з декількох матеріалів:

  • фільонки з МДФ (малодисперсна, а точніше дрібнодисперсна фракція);
  • фільонки зі стільниковим наповненням;
  • плоскі фільонки з фанери чи МДФ;
  • фільонки з масиву натурального дерева;
  • скла замість фільонок.
Нижче розглянемо такі фільонки більш докладно.
1. Фільонки з МДФ
На наведеному вище фрагменті з МДФ показана не лише частина фільонки, але і всього дверного полотна, виготовленого шляхом фрезерування цілісного листа МДФ. Такий варіант виготовлення дверей досить простий при наявності на виробництві масивного фрезерного верстата з ЧПУ. Він має свої переваги і недоліки:
  • Переваги
    Простота в обробці
    Не деформується під впливом температури
    Невисока вартість
    Стійкість до гниття
  • Недоліки
    Вбирає вологу та розбухає
    Крихкість
    Відсутність текстури, непривабливий зовнішній вигляд
    Складність в реставрації
    Екологічно шкідливий
    Низька вогнестійкість
2. Фільонки зі стільниковим наповненням
Представлений фрагмент фільонки, вбудованої в обв'язку дверного полотна, крім незначного включення дерев'яних брусків, передбачає використання МДФ. Як і попередній, такий варіант є не дорогим в зв'язку з тим, що тут використовується значно менше натурального дерева. Фільонка практично пустотіла. Перетинки наповнення і основні ламелі виконані з тонкого листового МДФ. Однак, для міцності дверей, каркас фільонок, полотна і дверні штапіки виконані з дерева, в даному випадку клеєного бруса сосни. Для захисту навколишнього середовища від можливого виділення фенолформальдегідних смол МДФ, а також для додання дверям респектабельнішого зовнішнього вигляду, фільонки і всі деталі дверей обклеєні дерев'яним шпоном. Крім шпону, часто використовується плівка ПВХ або ґрунтовка. Такі фільонки мають свої переваги і недоліки.
  • Переваги
    Мала питома вага
    Не деформуються під впливом температури
    Стійкість до гниття
    Демократична вартість
  • Недоліки
    Складність у виготовленні
    Слабка ударостійкість
    Складність у реставрації
    Екологічно шкідливі
    Низька пожежна безпека
3. Плоскі фільонки
Залежно від стилю наявного дизайну навколишнього інтер'єру, іноді замовляють двері простіші, тобто в стилі мінімалізму. В якості внутрішнього наповнення в таких в них в основному використовуються прості плоскі фільонки. Кріпитися останні можуть за допомогою дверних штапіків або встановлюватися в пази при складанні полотна. Якщо в подальшому передбачається оздоблення дверей фарбою, обклеювання ПВХ або ламінатом, плоскі фільонки можуть виготовлятися з МДФ. Однак, якщо має бути покриття лаком, патиною або браширування, в якості вихідного матеріалу вибирається цілісний масив натурального дерева. При відсутності підвищених вимог до текстури, але при цьому вона повинна проглядатися, дерев'яний масив може замінити фанера без сучків товщиною 20мм. Лицьова частина такої фанери повинна бути за якістю не гіршою від інших елементів дверей. Тобто, видима частина фільонки повинна бути виготовлена з того ж матеріалу, що і обв'язка, середники, коробка і налічники дверного блоку.
Плоскі фільонки в дверях не завжди є кращим вибором, вони мають свої особливості:
  • Переваги
    Мала питома вага
    Простота у виготовленні та оздобленні
    Достатня міцність
    Невисока вартість при малій товщині.
  • Недоліки
    Не привабливий вигляд (крім виготовлених з масиву натурального дерева)
    Складність в реставрації фільонок з МДФ та фанери
    Слабка вологостійкість фільонок з МДФ та фанери.
Один з варіантів дверей з плоскою фільонкою, виготовлених і вже встановлених нами двох дверей, виглядає так:
Матеріалом обох блоків є цілісний масив ясена. Тому вони мають значну перевагу перед виробами з МДФ, фанери або м'яких порід деревини. Кожне з дверних полотен складається з двох плоских фільонок, між якими розташована вузька смужка скла: «двосторонній білий сатин». Кріпиться скло в пази, вифрезерувані у верхній і нижній фільонках, а також в правій і лівій вертикальних царгах. Для підкреслення красивої текстури ясена, фарбування фільонок, як і всього дверного блоку, виконане якісною двокомпонентною поліуретановою емаллю. Особливості плоских фільонок з ясена:

  • Міцність, забезпечена високою щільністю самого матеріалу.
  • Невелика вага за рахунок товщини плоскої фільонки, в два рази меншої ніж дверного полотна.
  • Простота, відсутність кальовок - запорука зменшення збирання пилу на поверхні дверей в процесі експлуатації.
  • Можливість самостійно оперативно робити реставрацію механічних пошкоджень.
  • Надійність і довговічність.
  • Не деформуються і не розбухають при екстремальних умовах експлуатації.
  • Відмінна тепло і звукоізоляція.
  • За рахунок красивої текстури, чудово і просто виходить оздоблення плоских ясеневих фільонок з використанням браширування або патинування.
  • За вартістю ясеневі двері трохи перевищують аналогічні вироби з сосни, вільхи та деяких інших м'яких порід. Але все ж вони дешевші від виробів з твердих порід, таких як дуб, бук або граб, а по красі текстури, твердості і іншим експлуатаційним параметрам значно їх перевершують.
4. Фігарейні (об'ємні) фільонки з масиву натурального дерева
Міжкімнатні двері з цілісного масиву натурального дерева є найбільш престижними і дорогими. З суцільного дерев'яного масиву виготовляють, як правило, весь дверний блок. За рідкісним винятком, аналогічний матеріал є вихідним і для їхніх фільонок. Двері з цілісного дерев'яного масиву на сьогоднішній день є найбільш популярними. Що ж стосується конструкції, то сама фільонка кріпиться між царгами. Для цього в них можуть бути обрані пази, а фільонка монтується в них в процесі складання полотна. Крім того, практикується кріплення фільонок за допомогою дверних штапіків або дверних обкладок. На сьогоднішній день фільонки з натурального дерева практично не мають недоліків і мають найбільший попит.
  • Переваги
    Красива текстура
    Не деформуються під впливом температури
    Великий вибір матеріалів
    Відмінна тепло и звукоізоляція
    Міцність, надійність в роботі і довговічність
    Екологічна чистота
    Не розшаровуються при підвищеній вологості.
  • Недоліки
    Висока вартість з матеріалів твердих і цінних порід деревини.
    Деформація при сирому вихідному матеріалі деревини.
Тобто, переваг фільонок з цілісного масиву натурального дерева значно більше, ніж недоліків.
А ось як виглядають в інтер'єрі такі міжкімнатні двері:
Тут представлені одно-, двох- і тристулкові зразки глухих (без скла) фільончастих дверей, виготовлених з сосни. Покриті всі вони прозорим лаком без тонування. У зв'язку з цим видно світлі і темні вертикальні смуги, що виникають з часом на полотнах, виготовлених з сосни. Багатьом такі перепади тону на дверях дуже подобаються. Вони можуть гармонійно вписуватися в навколишній інтер'єр і свідчити про те, що вироби виготовлені з цілісного дерев'яного масиву. Будь-яке тонування перед покриттям лаком приховує подібні перепади. Особливо темні тони, наприклад, кольору «венге». Фарба повністю закриває верхню текстуру сосни, отже, перепади не помітні. Однак сосна, як і інші матеріали хвойних порід, містять в своєму складі смолу. Вона ж, у свою чергу, може проявлятися на поверхні дверей при високій навколишній температурі і частково проступати через пофарбовані поверхні. Тому, кольоровими емалями (фарбами) ми рекомендуємо покривати вироби, що містять в своєму складі мінімальну кількість смоли.
5. Скло замість фільонки
Більшість фільонок міжкімнатних дверей виготовляються під скло. При цьому частина дерев'яних фільонок або майже всі вони можуть замінюватися склом. У багатьох випадках це сприяє не тільки полегшенню дверей, але і значно збільшує освітленість коридорів та інших окремих ділянок, віддалених від попадання прямих сонячних променів. Дерев'яні двері під скло можуть виготовлятися комбіновано з фільонками, а для збільшення освітленості навіть без них. Заміна дерев'яних фільонок на скління має свої переваги і недоліки:
  • Переваги
    Мала питома вага (при невеликій товщині)
    Не деформується під впливом температури
    Стійкість до гниття
    Добре пропускає світло
    Безліч різновидів: візерунки, відтінки, дзеркала, вітражі, фацет і т. п.
  • Недоліки
    Слабка ударостійкість (крихкість)
    Складність в реставрації (при пошкодженні – тільки заміна)
    Слабка тепло и звукоізоляція
Один з варіантів розсувних міжкімнатних дверей зі скляними вставками, що користуються в Києві останнім часом великою популярністю, представлений на цьому фото:
Як бачимо, в дверях усі дерев'яні фільонки повністю замінені матовими стеклами, шліфованими з обох сторін. Двері є розсувними, а, щоб полотна були міцнішими, виготовлені вони з суцільного масиву ясена, без сучків. Сучки, тим більше, не припустимі в тонких перетинках, які поєднують між собою окремі стекла. Для додання дверям особливого шарму і витонченості, замість скла «двосторонній сатин», можна використати шикарне візерункове чи фацетоване скло, дзеркала або дорогі вітражі.
© 2024 Двері на замовлення
або зателефонуйте
096 331 88 74